Лежав у мене без діла емулятор флопі дисководу Gotek. Він дістався мені при покупці іншого заліза, продавалося все разом одним лотом. Раніше у ньому потреби не було, так як є багато дискет, але все ж дискети старіють і часто збоять. Крім того вони не зручні тим, що на головному комп'ютері у мене вже роки як два, немає дисковода для дискет.
Сам емулятор без проблем можна купити на аліекспрес.
Так що було вирішено запустити Gotek, але так я це вийшло не зовсім просто тому я вирішив написати цю статтю-інструкцію:
І так перше те, що на рідній прошивці Gotek ніхто не юзає, тому що вона якась дика в управлінні, не зручна в роботі, не зручно записувати образа дискет, вони потрібні в якомусь невідомому форматі, коротше самі проблеми і взагалі жесть, навіть я і сам з нею не розібрався. Тому скоро було вирішено прошивати Gotek на альтернативну прошивку яка називається "FlashFloppy"
Завантажити її можна тут (в розділі download):
https://github.com/keirf/FlashFloppy
Коли ви завантажите архів то вам буде потрібен файл з кореня з розширенням "hex", саме це остання версія прошивки.
Далі нам треба прошити девайс. Зразу зазначу що прошити можна пристрій на чіпі STM32, тому що є інформація що з весни 2021 року в Китаї ці Gotek-и почали робити на іншому чіпі, відповідно ця прошивка для них не підійде. Якась російська стаття про прошивку є тут: https://sysadminmosaic.ru/gotekemulator/sfr1m44-u100k/at32f415
Щоб прошити Gotek нам потрібен буде перехідник з USB на TTL (COM на TTL не підійде)
USB перехідники слід використати один з двох або "CAB-12977" або "PL2303HX usb ttl adapter"
Я знайшов другий у нашому місцевому інтернет магазині за ціною 22 грн :) Але я підійшов і купив його локально.
Наступний крок, нам потрібно встановити драйвери на перехідник, це можна зробити використовуючи пошук в гуглі по ID обладнання, а саме у мене було:
USB\VID_067B&PID_2303&REV_0300
І драйвери знаходяться на офіційному сайті виробника чіпа на перехіднику
http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41
Додам що під час експериментів мені вдалося знайти свіжіші драйвери на сторонньому сайті.
Наступний важливий крок це те що для підключення перехідника і перепрошивки Gotek краще використовувати windows XP або 7. Пишуть що windows 10 взагалі не підтримується, у мене ж стоїть windows 8.1 і я чесно кажучи трохи помахався. Тому що при установці драйвера він встановлюється, знаходить пристрій, але перехідник не працює, він висить в диспетчері пристроїв з жовтим знаком оклику і у властивостях пише:
Запуск этого устройства невозможен. (Код 10)
Указано несуществующее устройство.
Але на щастя це лікується, просто треба 1 чи 2 рази перезавантажити систему з підключеним перехідником і після перезагрузки подивитися в диспетчер пристроїв, якщо там немає жовтого знаку оклику то все пішло і перехідник працює.
Далі потрібно налаштувати Gotek на прошивку і загалом правильно підключити наш куплений USB перехідник.
Взагалі отут я знайшов непогане відео на цю тему де все зрозуміло розказується (на англійській мові): https://www.youtube.com/watch?v=-K31S2xqZIk&t=1301s
Спочатку перед всіма підключеннями нам треба встановити джампер який дозволяє прошити Gotek, тут на картинці все підписано:
А це моє фото:
Під час прошивки наш Gotek буде живитися від USB порта через перехідник з комп'ютера, підключати його до живлення флопі - не потрібно!
Головне це правильно підключити землю і +5 вольт щоб нічого не спалити, як показано на фото.
А TX контакт з перехідника підключити в RX на Gotek відповідно RX з перехідника до TX на Gotek.
На цьому етапі Gotek має бути підключений через перехідник до комп'ютера.
Далі качаємо саму програму яка прошиє девайс, качаємо звідси:
https://www.st.com/en/development-tools/flasher-stm32.html
тиснемо кнопку "get software" знизу сайту, все приймаємо, але далі мусимо ввести адресу свого e-mail, тому що виробник пожлобився просто так викласти софт. Посилання завантаження прийде вам на пошту.
Запускаємо софтину, в принципі можна все робити по відео з ютуба, яке я виклав вище.
В софтині вибираємо наш віртуальний COM порт який створив підключений перехідник, швидкість - люба, я шив на 9600 кб :) В принципі тут нічого міняти більше не треба.
І натискаємо кнопку далі (next). Ось тут нас може чекати наступний трабл. Якщо софт висне або через кілька секунд вискакує якась помилка тоді ще треба руками доробляти Gotek.
Відключаємо все, і ззаду плати, в тому місці де джампери допаюємо два резистори по 10 КілоОм таким чином:
Мені також довелося їх напаяти. Підключаємо все назад і тепер софт у нас працює і пускає на другий етап. В подальших вікнах нічого не міняємо, можете переглядати відео в районі 12 хвилини. Далі в пункті "download to device" (from file) вибираємо наш файл з прошивкою FlashFloppy, файл з розширенням hex. Ставимо галочки біля пунктів "global erase" і "verify after download" І тиснемо кнопку "next", має розпочатися процес прошивки і потім перевірка і якщо все добре то ми маємо побачити таке:
Все, прошивка закінчена. Відключаємо все і готуємо флешку для роботи з емулятором флопі.
Головний нюанс в тому що флешка має бути відформатована у системі FAT32 (не exFAT)
Система FAT16 також підходить, але у вас будуть збоїти образи дискет під час запису на віртуальну дискету.
Отож ви відформатували флешку у FAT32, тепер туди можна закидати образи дискет у форматі IMG або IMA, якщо у вас є образи з популярної програми WinImage у форматі IMZ, то можна просто перейменувати їх розширення IMG і вони також запрацюють)
На флешку можна записати як готові дискети так і створити порожні (чисті дискети) у програмі WinImage і зберегти їх у форматі IMA, далі я поясню навіщо це потрібно.
На ці чисті дискети ви можете перенести сторонні файли через програму WinImage. Файли які будуть потрібні вам в роботі на інших комп'ютерах, або якісь великі програми. Або просто вам буде потрібна чиста дискета щоб записати туди щось зі старого комп'ютера через емулятор.
Взагалі рекомендую подивитися це відео для того щоб зрозуміти для чого вам ці файли і як і що переносити:
https://youtu.be/bWACVJAaKC0
Ще додам маленьку примітку, коли запишете файли-образи на флешку то перевірте їх атрибути, бо якщо у них буде атрибут "тільки для читання" то ви нічого не зможете записати на цю дискету під час роботи через емулятор, вона буде ніби захищена від запису. Багато завантажувальних дискет можна знайти в інтернеті, або зробити їх самому і створити свої образи через WinImage.
От і все, образи записані на флешку, флешку ставимо в Gotek. На самому Gotek для роботи на IBM сумісних комп'ютерах мають стояти джампери у положеннях S1 та JC. У конектор JB можна підключити спікер і так Gotek буде емулювати звук справжнього дисководу, для тих кому скучно :) Я так зробив, прикольно, бо коли воно все тихо - то аж не привично. Додам що швидкість роботи Gotek така сама як дисковода, не розраховуйте на велику швидкість флешки)
Коли ми включаємо комп'ютер з Gotek то нам двома кнопками управління на передній панелі треба вибрати образ для загрузки, починається нумерація з 000, рекомендую свої файли також називати так, цифрами, щоб не плутатися потім. Наприклад ми вибрали файл 002 для загрузки, треба встигнути це зробити поки в комп'ютері вантажиться біос, але можна і потім коли вже буде надпис "інвалід сістем діск... пресс ентер" Якщо все добре комп'ютер має грузитися з віртуальної дискети
Під час роботи старого ПК, ми кнопками управління можемо вибирати інший образ дискет, тоді при звертанні до дисководу там буде ніби вставлена інша дискета! Так можна міняти дискети і навіть щось туди записувати, емулятор працює і на запис!
До емулятора можна добавити ще більш зручний дисплей, який буде виводити назви файлів-образів, у тому магазині де я брав УСБ перехідник, також був такий екран але ціна 133 грн мене відлякала, у мене не буде скільки образів дискет, щоб я аж плутався. Як добавити дисплей ви можете побачити в кінці першого відео яке викладав. Маркування дисплея: "SSD1306"
Наприклад він на алі: https://aliexpress.ru/item/32879702750.html Встановити його просто, уже нічого паяти не треба, просто перекинути контакти як це роблять на відео.
Ще фотка трохи опис джамперів пристрою:
Так що загалом цей емулятор річ дуже хороша, мені сподобалося, треба було запускати його раніше :)
Моє фото з робочого місця, якраз тестую невідому 486 плату яка попалась тиждень назад